NobleMarriage Blog

İslami Evlilik Adabı

67 / 100

Evlilik, yakın zamana kadar birbirini tanımayan bir erkek ile bir kadın arasında yeni bir ilişkinin başlangıcının ilk kilometre taşıdır. Bu nedenle, evli çift sosyal ortamlarda bir arada görülebilir ve eğer bu evlilik halka açıklanmadıysa, bazı insanların aklına bu çiftler hakkında kötü düşünceleri gelebilir. Bu tür düşünceleri önlemek için, evlilik müessesesinin aşırı özgürce ve rahat olmamak koşuluyla halka ilan edilmesi ve mümkün olduğunca halka açık hale getirilmesi önemlidir. Bu konuyla ilgili Sâib bin Yezîd, Hz. Muhammed (S.A.V.)’in şöyle dediğini aktarıyor:

             “Evliliği tanıtın ve duyurun.” (Tabarani, El Kebir)

 Bir evlilik yaygın olarak olarak düğünle halka duyurulur. Bu kutlamalarda kadınlar arasında şarkı söylemek, eğlenmek, ve velime denilen bir ziyafet vermek sıklıkla görülmektedir. Şimdi biraz da bu konuları ayrıntılı olarak inceleyelim.

 İslam'da müziğe kısıtlamalar getirildiğini bilmekteyiz. Bu kural kutsal metinler ve dört mezhep imamları dahil olmak üzere İslam alimleri tarafından fikir birliği ile desteklenmektedir. Enes (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

             ‘Bu ümmet içerisinde yere batırılma, kazf ve hayvana dönüştürülme olacak. Bu, içki içtiklerinde ve kadın şarkıcılar edinip müzik aletleri çaldıklarında olacak’ buyurdu.” (Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 2203, İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi, Tirmizi)    

  Düğün ziyafeti (Velime), nikah sonrası arkadaşlara ve aileye sunulan bir yemektir. Damat üzerine vaciptir. Ahmed b. Hanbel'in Büreyde bin el-Hasib (r.a.) den yaptığı rivayete göre, Hz. Ali (r.a.) Hz. Fatıma ile evlenince Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur

             "Düğün için ziyafet sofrası gereklidir."

 

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish