NobleMarriage Blog

COVID-19 Salgını Coronavirüs: İslami Bakış Açısıyla Akademik Bir Perspektif

Noble Marriage’e üye kardeşlerimizden biri zamanımız ve içinde bulunduğumuz çağ ile yakından alakalı, bu aydınlatıcı makaleyi yazdı.

Allah'a hamd ve şükürler olsun, Yüce Allah'ın selamı ve bereketi O’nun Resulüne olsun.

 

Durum Analizi:

Allah has warned us in the Qur’an and through His prophet about trials and outbreak of diseases-

 • Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. (Bakara Sûresi 155)
 • İnsanların kendi işledikleri (kötülükler) sebebiyle karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını (dünyada) onlara tattıracaktır. (Rûm Sûresi 41)
 • Ahlaksızlık bir karakter özelliği (yani gayrimeşru ilişkiler) olarak yaygınlaştığında daha önce var olmayan benzeri görülmemiş salgınlar ve hastalıklar meydana gelecektir. [Ref- Ibn Mace: 4019]
 • Bu bulaşıcı salgınlar Allah'tan gelen cezalandırmalardır, ancak bu dönemlerde sabreden ve Resulallah’ın rehberliğini izleyerek Allah'a tevekkül eden Müslümanlar için Allah merhamet edecektir. [Ref- Buhari: 5402]

 

Gerçeklere karşı Kurgular:

 • Kıyamet Günü'nün büyük işaretlerinin görüleceği günlerdeyiz. Çünkü neredeyse geçtiğimiz 30 -40 yıl içinde tüm küçük işaretler ortaya çıkmıştır. Deccal, İmam Mehdi ve Hz. Isa (A.S.) her zaman görünebilir ve bu çok yakında olabilir!
 • Hiç kimse Deccal'ın, Hz. Mehdi'nin ve Hz.Isa'nın (A.S.) gelişiyle ilgili belirli bir yıl verme konusunda tahminlerde bulunmamalıdır. Zira Hz. Muhammed (S.A.V.) bize bu konuda belirli bir yıl vermemiştir. Bu nedenle 2024 veya 2026’nın beklenen yıl olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Aslında Ramazan'da iki tutulmanın Ramazan’da çakışması "hadisi" yanlış bir hadistir.
 • Coronavirus samimi Müslümanları da ayırt etmez, öldürebilir. Nitekim, Ebu Ubeyd İbn-i Jarrah (ra) ve Muaz İbn Cebel (ra) de dahil olmak üzere, Hz. Peygamber'in birçok büyük sahabesi Suriye'de çıkan Amwas vebasında ölmüştür.
 • Hiçbir Müslüman, virüsün onları etkilemeyeceği ve sadece gayrimüslimleri etkileyeceği unutulmaya yüz tutmalıdır. Aksine, Allah'tan korkmalı, günahlardan uzak durmalı ve Allah'ın yardımıyla bizi ve toplumu bu ölümcül virüsten korumaya çalışmalıyız.

 

En İyi Hareket Tarzları:

 • Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in söylediği şekilde karantina yöntemlerini takip edin; salgın olan bir bölgeden kimse ayrılmamalı ve kimse de salgın olan bölgeye girmemelidir. [Ref- Bu hadisin orijinali hem Buhari’de hem de Müslim’de mevcuttur.]
 • Hasta bireyleri Peygamber Efendimizin dediği gibi sıkı bir karantinada tutun. “Hastalar sağlıklı bireylerle yanyana konmamalıdır.” [Referans Buhari & Müslim]
 • Hasta olan veya etkilenen bir kişi ile temas eden herkes, cemaat içinde namazdan kaçınmalıdır. Bu talimat, Hz. Peygamber'in veba nedeniyle kendisiyle temas kurmadan yeminini kabul etmesi üzerine Ash-Shareed ibn Suwayd Ath-Thaqafi olayından türetilmiştir.
 • Abdestin bir parçası olan elleri yıkamak, bir Müslüman’ın günlük arınma rutinin bir parçasıdır.
 • Peygamber Efendimizin (SAV) dediği gibi temizlik imanın bir parçası olduğu için; genel temizlik sürekli sağlanmalıdır. [Ref. Müslim]
 • Peygamber Efendimiz (SAV) hapşırırken azağını kapatırdı. Bu bir sünnettir. Bugün bu hareket tarzı modern toplumda hem bir görgü ve hijyen kuralı, hem de bilim adamlarının tavsiyesidir. Dolayısıyla modern toplumun bir gereği olan bu sünneti takip etmeli ve hapşırırken ağızımızı kapatmalıyız.
 • Gücü yeten saf bal ve çörek out tohumu almalıdır. Bu saf bal ve çörek otu Coronavirüs’ün ilacıdır anlamına gelmez fakat genel olarak solunum yolu sağlığı için faydalıdır. Sağlık durumunu daha iyi hale getirmek isteyenler için takip edilmesi gereken bir tavsiyedir. Çünkü Kuran’da Nahl Suresi 69’uncu ayette baldan ‘Şifa’ diye bahsedilmektedir. Bunda muhakkak hayırlar vardır. Ayrıca Peygamber Efendimiz (SAV) de Çörekotu’nun da ölümden başka her derde deva olduğundan bahsetmiştir. [Ref. Buhari ve Müslim]
 • Mümkün olduğunca her gün Kuran okuyunuz. Çünkü Allah Kuran okumanın şifa olduğundan bahsetmiştir. [Ref. İsra Suresi 82]
 • Bu ölümcül salgından bizleri kurtarması için dualarınızda ve özellikle Teheccütte Allah’a yalvarınız. O’ndan başka kimse bizi bu salgından kurtaramaz. [Ref. Yunus Suresi 107]
 • Peygamber Efendimiz (SAV)’in öğrettiği şekilde samimi dua ediniz. Bu konuda daha sonra bir Dua rehberi paylaşacağız inşallah.

 

Salgında Ölen Bir Adamın Ölmeden Önceki Son Tavsiyeleri

Ebu Ubeyde İbn-i El Cerrah Aşere-i Mübeşşere’dendir. (Resulallah tarafından Cennet’le müjdelenen 10 sahabe) Veba salgınından dolayı ölüm döşeğinde iken ordusuna şöyle demiştir:

“Size daima hayırların yolunu açacak bir tavsiyede bulunayım – Namaza devam edin. Ramazan’da oruç tutun. Sadakanızı verin (Zekat ve hayır işleri). Hacca ve umreye gidin. Birlik olun ve birbirinizi destekleyin. Komutanlarınıza saygılı olun ve onlardan bir şey saklamayın. Sonunda bin yıl yaşayacak bile olsanız dünyanın sizi bozmasına izin vermeyin. Sonuçta ne yaparsanız yapın benim şu andaki durumumu siz de yaşayacaksınız. Allahın selamı ve merhameti üzerinize olsun.”

Allah rahmeti üzerimize olsun.

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish